STUL: Suhdanne vaikeuttaa harjoittelijoiden palkkaamista

Sähkö- ja teleurakoitsijaliitto STUL ry:n kyselyyn vastanneista liiton jäsenyrityksistä jopa lähes 65 % epäröi työssäoppimisjaksojen järjestämisestä lomautusten tai irtisanomisten aikana.

Äly on valttia valaistuksessa audioartikkeli

STULin kyselyyn vastanneista yrityksistä suurin osa kokee työssäoppimisjaksojen järjestämisen haastavaksi lomautusten ja irtisanomisten aikana. Alan työehtosopimuksessa tämä on tehty kuitenkin varta vasten mahdolliseksi ammatillisen koulutuksen työharjoittelupaikkojen riittävyyden varmistamiseksi.

STULin järjestöpäällikkö Toivo Lötjönen muistuttaa, että työssäoppijoita ei tule käyttää kilpailua vääristävänä työvoimana.

‒ Yritysten tulisi nähdä työssäoppiminen pidemmän aikavälin investointina, jolla varmistetaan liiketoiminnan jatkuvuus, ei lyhyen aikavälin hyötynä tai ilmaisena työvoimana, Lötjönen sanoo.

Sähköturvallisuuspäiväkiertue 2025